yoursite
05 خرداد 1402 - 17:01

«الف دزفول» بعد از ۳ سال منتظر تولید/ سریالی که یک قهرمان ندارد!

مجموعه تلویزیونی "الف دزفول" بعد از مدت‌ها انتظار و پیگیری آماده شدن مقدمات تولید آن هنوز بلاتکلیف مانده؛ سریالی که می‌تواند نسل جدید را در جریانِ مقاومت‌ها و اتفاقات این برهه دفاع‌مقدس قرار بدهد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سریال "الف دزفول" را مرجان اشرفی‌زاده نوشته و در همان روزهای نخستی که نام این سریال مطرح شد محسن علی اکبری تهیه‌کننده آن اعلام کرد که او خودش سریال را کارگردانی می‌کند.

اما از سال 1399 تا الان بارها درباره این سریال، آماده شدن مقدمات تولید آن و حتی انتخاب بازیگرانش، صحبت شده اما هیچ وقت کلید نخورده است.

حتی زمانی که مرجان اشرفی‌زاده درگیر کارهای دیگری بود در آن زمان به خبرنگار تسنیم گفت که هر زمانی این سریال به مرحله تولید نزدیک شود همه اولویتم این سریال خواهد بود. چون علاقه دارم ماجرای پشت جبهه و مقاومت مردم دزفول در برابر موشک‌باران عراق هرچه زودتر مقابل دوربین ببرد.

"الف‌‌دزفول" قرار است قصه زندگی و روزگار مردمانی را به تصویر بکشد که در سال‌های جنگ در شهری که آمار بیشترین حملات موشکی و بمباران را داشته، زیسته‌اند. صحنه‌های عجیب و غریبی از امیدواری و مقاومت در عین سختی‌ها را مخاطب خواهد دید؛ یعنی در واقع زندگی در شرایط سخت!

سریالی که در زمره کارهای فاخر تلویزیون قرار می‌گیرد و نیازمند پیش‌تولید نسبتاً طولانی است. چرا که هم فضای تاریخی دارد و هم ساخت دکورها و انتخابات بازیگرهای نوجوان را می‌طلبد.

سریال "الف‌دزفول" درباره مقاومت مردم دزفول در مقابل موشک‌باران عراق است و داستان آن  از سال 1359 تا 1365 را به تصویر می‌کشد. مرجان اشرفی‌زاده اصالتاً اهل دزفول است و به همین خاطر برای نگارش این سریال انتخاب شده است. موضوع اصلی‌ سریال به اتفاق‌های پشت جبهه می‌پردازد.

این سریال 44 قسمتی خواهد بود؛ اما محسن علی اکبری تهیه‌کننده آن، این بار به خبرنگار تسنیم گفت: ما منتظریم کماکان این سریال مهم و ارزشمند به تولید برسد. در طول این 3 سال بارها مقدمات کار را فراهم کردیم و حتی به انتخاب بازیگر هم رسید اما شرایط تولید فراهم نشد.

وی افزود: من در طول این سال‌ها که تهیه‌کنندگی کردم شاید در میان بیش از 500 فیلمنامه‌ای که خواندم این فیلمنامه «الف دزفول» دلنشین و جذاب باشد. اصطلاحا در دل موشک باران و اتفاقات جنگ، زندگی در جریان و لحظه‌های مقاومت را نشان دهد. اما احتمالا مشکلات بودجه‌ای امروز تلویزیون هم انتظار برای ساخت این سریال را بیشتر هم خواهد کرد.

علی اکبری با اشاره به همذات‌پنداری نسل جدید و تأثیرگذاری سریال، خاطرنشان کرد: "الف دزفول" از هر جهت سریال مهمی است که یک مقطع تاریخی بسیار مهم از کشور را به تصویر می‌کشد‌. برای ما مهم است که نسل جدید با این مقطع مهم تاریخی همذات‌پنداری کند، چرا که از خیلی اتفاقات در این برهه، بی‌خبرند؛ اینکه به بهترین شکل ممکن و از بهترین‌ها استفاده کنیم از هر جهت می‌تواند به تأثیرگذاری این سریال کمک کند.

وی به جزئیاتی از داستان و پرداختن به حصر آبادان و فتح خرمشهر اشاره کرد و افزود: ما منتظریم تا شرایط و مقدمات کار فراهم شود تا بتوانیم کاری بسازیم در خور شأن مردم سلحشور دزفول و ایثارگری‌هایی که باید جوانان ما به چشمِ خودشان ببینند. از شروع جنگ تحمیلی در دزفول و تا پایان این 44 قسمت اتفاقاتی را خواهند دید که برای‌شان قابل تأمل و دیدنی است. از کنار موضوعاتی مثل حصر آبادان و حتی اتفاقات بزرگ جنگ و فتح خرمشهر هم به سادگی نمی‌گذریم و به عنوان اتفاق‌های فرعی در داستان ما خواهند بود.

این تهیه‌کننده قدیمی تلویزیون در پاسخ به این سؤال که قهرمان سریال "الف دزفول" یک خانم است یا آقا، تأکید کرد: سریال "الف دزفول" یک قهرمان ندارد و از نسل‌ها و سنین مختلف چه کودک، زن، جوان و تا یک شخص میانسال قهرمان داریم که تعداد آن‌ها به 5 نفر می‌رسد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1239533