yoursite
05 خرداد 1402 - 15:31

هر حاجی ایرانی سفیر مردم کشور در جهان اسلام است

اصفهان- امام جمعه موقت اصفهان گفت: همانطور که مقام معظم رهبری به سفرای ایران دستور دادند که شما نماینده یک ملت در کشورهای خارجی هستید، هر حاجی ایرانی هم سفیر مردم ایران در جهان اسلام است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سیدمجتبی میردامادی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اصفهان اظهار کرد: هیچ‌کسی جز خداوند شفیع نیست، اما خداوند شفاعت و ولایت را به اذن خود و طبق آیات قرآن به انسان‌ها واگذار می‌کند و قاعده ولایت فقیه نیز در ادامه همین مسئله است.

وی با بیان اینکه حجاب جز تأکیدات اسلام است، افزود: گناه علنی جرم است، لایحه‌ها باید بعد از مجلس به شورای نگهبان برود و در حال حاضر برای قضاوت در خصوص لایحه حجاب و عفاف زود است، اما آن چه که مردم می‌خواهند این است که از نظر ولی فقیه در مصوبات و لوایح استفاده شود.

امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: بر قوه قضائیه و شورای نگهبان واجب است که از نظر ولی فقیه در آن خصوص استفاده کنند، آرامش، تسامح و مصلحت‌اندیشی در برخی مسائل جایز بوده و در مواردی جایز نیست.

وی گفت: نمایش دادن خشونت در رسانه‌ها و صداوسیما که جوانان را به خشونت بکشاند، جایز نیست، این که خواست مردم نمایش برخی برنامه‌ها است، دلیل کافی برای انتشار آن از رسانه‌ها نیست، چرا که باید به مصلحت آن‌ها هم توجه شود.

حجت السلام میردامادی خاطرنشان کرد: با اینکه اسلام به صبر توصیه داشته است، اما در برخی امور به تعجیل در کار تأکید شده است که یکی از این موارد نماز جمعه است. دیگر مورد مغفرت و توبه است، بسیاری از انسان‌ها دیر کردند و مهلت آن‌ها تمام شد.

وی با اشاره به دهه کرامت و تبریک ولادت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع)، اظهار کرد: اگر امام رضا (ع) این هجرت تاریخی را نکرده بودند، شاید شیعه از بین می‌رفت. ایشان منافعی را در این سفر می‌دیدند که بسیار حائز اهمیت بود. سیر سفر ایشان تا خراسان از نکات قابل توجه بود؛ در نیشابور جمعیت مردم در استقبال از حضرت بسیار زیاد بود و هنگامی که مردم از ایشان خواستند کلامی بفرمایند، حدیث سلسله الذهب را برای مردم خواندند. باید به پیام لا اله الا الله توجه کنیم و راه نجات اطاعت از معصومین و ائمه اطهار (ع) است.

امام جمعه موقت اصفهان اضافه کرد: همانطور که مقام معظم رهبری به سفرای ایران دستور دادند که شما نماینده یک ملت در کشورهای خارجی هستید، هر حاجی ایرانی هم سفیر مردم ایران در جهان اسلام است که باید نماینده‌ای برای معرفی جمهوری اسلامی ایران و تشیع باشند.

وی تصریح کرد: سفیرهای جمهوری اسلامی ایران نمایندگان مردم ایران و نوع رفتار آن‌ها نشان‌دهنده هویت ملت ایران است. دیپلمات‌ها باید نماد غیرت، عزم و اراده ایرانی باشند. مقام معظم رهبری در فرمایشات خود بیان داشتند که دیپلماسی نباید التماسی باشد. دیپلمات باید قهرمانانه از حق خودش دفاع کند.

میردامادی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: ایشان با وجود تعریفی که از مجلس داشتند نمایندگان را از ملاحظات جناحی و حزبی در تصویب قوانین منع کردند، انسان مسلمان پایبند به عقاید خودش است، قانون باید با سلامت و برای رضایت خداوند تصویب شود.

وی به حرکت بسیجیان و دانشجویان دانشگاه امیرالمومنین (ع) سپاه به سمت مرقد مطهر امام (ره) تحت عنوان عشق حسینی، اشاره و از آن‌ها تشکر کرد و گفت: جوانان عزیز به نماز و دین خود اهمیت دهید، مراقب باشید که در وظیفه خود کوتاهی نکنید و وسایل رسانه‌ای استعماری شما را از خداوند دور نکند.

امام جمعه موقت اصفهان خاطر نشان کرد: یکی از گناهان بسیار بزرگ در اسلام رباخواری است، تا آن جایی که در قرآن آمده است که اگر حاضر نیستید دست از رباخواری بردارید، بیایید اعلام جنگ با خدا و رسول خدا (ص) کنید.

وی افزود: با وجود روایات و آیات واضحی که در خصوص ربا وجود دارد باید تکلیف خود را بدانیم، سرمایه‌داران باید ثروت خود را در مسیر تولید و پیشرفت اقتصاد کشور به‌کار گیرند. دشمن سرمایه‌داران را به رباخواری تشویق و تولید را تضعیف می‌کنند.

میردامادی گفت: دشمنان به وسیله نفوذی‌های خود در داخل کشور، با سنگ‌اندازی پیش پای سرمایه‌داران برای سرمایه‌گذاری در تولید، آن‌ها را از این کار منصرف می‌کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1239283